Strona główna | Kontakt
narciarstwo narciarstwo narciarstwo
narciarstwo narciarstwo narciarstwo FAIL (the browser should render some flash content, not this). narty narty
narty narty
narty
login:    
hasło:
carving
Kamery Ośrodki Warunki śniegowe Szkoły narciarskie
carving
carving carving
Ośrodki 
narciarstwoAktualności narciarskie
narciarstwoArtykuły
narciarstwoWywiady
narciarstwoImprezy na stokach
narciarstwoNowości sprzętowe
narciarstwoNowości w serwisie
narciarstwoArtykuły
narciarstwoWywiady
narciarstwoGaleria
narciarstwoPartnerzy
narciarstwoForum
narciarstwoReklama
narciarstwoKontaktnarciarstwoSubskrypcja
spacer.gif
  
narciarstwoReklama
narciarstwo
Beskidy- Świeradów Zdrój


Dane ogólne:
Miasto(gmina): Świeradów
Powiat: lubański
Województwo: dolnośląskie
Wyciągi:
wyciągi narciarskie:6
Opis:
Świeradów Zdrój jest malowniczo położoną miejscowością w Górach Izerskich, na krańcu Sudetów Zachodnich, w dolinie rzeki Kwisy, na wysokości 450 do 650 m.n.p.m.
Bardzo wcześnie poznano lecznicze właściwości świeradowskich wód. W 1572 roku wzmiankował o nich po raz pierwszy berliński lekarz Leonard Thurneysser, a szerzej opisał je Kasper Schwenckfeldt, przyrodnik i fizyk z Jeleniej Góry. Lecznicze ich stosowanie opisywane jest dopiero w kronice śląskiej Fryderyka Luca z 1683 r. Ówcześni właściciele Świeradowa Zdroju Schaffgotschowie zlecili zbadanie źródeł i naukowe ich opisanie. Opinia specjalnej komisji wymienia liczne właściwości lecznicze, a wśród nich pobudzające apetyt, wstrzymujące wymioty , łagodzące stany lękowe, choroby żołądka i wątroby. Pierwsze uzdrowisko powstało w 1768 roku. Od 1770 prowadzona jest księga kuracyjna. Był to moment przełomowy w dziejach osady. Od tej pory sława świeradowskich źródeł zaczęła zataczać coraz szersze kręgi, a ich właściciele skrzętnie to wykorzystali rozbudowując uzdrowisko i miejscowość. Okres XIX i XX wieku to systematyczna rozbudowa infrastruktury uzdrowiskowej, która w znacznej części pozostała do dziś.
Północne stoki Gór Izerskich charakteryzują się długim zaleganiem śniegu, a 6 wyciągów orczykowych na stokach o różnym stopniu trudności pozwalają na uprawianie narciarstwa zjazdowego narciarzom początkującym i średnio zaawansowanym. Sztuczne dośnieżanie wprowadzone na stoku wyciągu -Kamieniec-w sezonie zimowym 1999 - 2000 pozwala na oddawanie się -białemu szaleństwu- także przy niesprzyjających warunkach pogodowych, a dzięki sztucznemu oświetleniu stoku także podczas tzw. -Nocnych jazd-.
Galeria Zdjęć
Ośrodki:

top
top top top
stat