Strona główna | Kontakt
narciarstwo narciarstwo narciarstwo
narciarstwo narciarstwo narciarstwo FAIL (the browser should render some flash content, not this). narty narty
narty narty
narty
login:    
hasło:
carving
Kamery Ośrodki Warunki śniegowe Szkoły narciarskie
carving
carving carving
Ośrodki 
narciarstwoAktualności narciarskie
narciarstwoArtykuły
narciarstwoWywiady
narciarstwoImprezy na stokach
narciarstwoNowości sprzętowe
narciarstwoNowości w serwisie
narciarstwoArtykuły
narciarstwoWywiady
narciarstwoGaleria
narciarstwoPartnerzy
narciarstwoForum
narciarstwoReklama
narciarstwoKontaktnarciarstwoSubskrypcja
spacer.gif
  
narciarstwoReklama
narciarstwo
Beskidy- Zwardoń


Dane ogólne:
Miasto(gmina): Zwardoń
Powiat: żywiecki
Województwo: śląskie
E-mail: rysiek@alte.pl
Strona internetowa: www.rachowiec.alte.pl   
wysokość n.p.m., na której znajduje się górna stacja: 954 m.n.p.m.
wysokość n.p.m., na której znajduje się dolna stacja:630 m.n.p.m.


Trasy:
Ilość tras zjazdowych: 3
Wyciągi:
wyciągi narciarskie:1
Opis:
Zwardoń jest niewielką miejscowością (3,2 tys. mieszkańców) położoną na wysokości ok. 680 m n.p.m. na Przełęczy Zwardońskiej, u podnóża Rachowca, przy granicy ze Słowacją. Jest drugim po Pilsku ośrodkiem narciarskim Żywiecczyzny.

Dzięki wysokiemu położeniu i wyjątkowemu ukształtowaniu Kotliny Zwardońskiej, wieś posiada specyficzny mikroklimat, sprawiający, że warunki do jazdy na nartach utrzymują się bardzo długo. Pierwszy śnieg w najwyższych partiach pojawia się już w październiku, a pokrywa śnieżna powstaje miesiąc później. Stała warstwa śniegu utrzymuje się w Zwardoniu średnio przez 113 dni w roku. Najdłużej (do końca kwietnia) zalega na stokach północnych, w głębokich zacienionych dolinkach i na zalesionych odcinkach grzbietów. Najgrubsza warstwa śniegu występuje na przełomie stycznia i lutego - przeciętnie 104 cm. Najzimniej jest w styczniu - około -3,5°C.

Zwardoń jest często odwiedzany przez narciarzy, a na stokach spotkać można prawie wyłącznie przyjezdnych. Szczególnie tłoczno jest podczas ferii i weekendów; wtedy to do wyciągów ustawiają się spore kolejki. W miejscowości nie ma typowego centrum handlowego; kilka sklepów spożywczo-przemysłowych usytuowanych jest w okolicy dworca PKP. Bardzo dobrze rozwinięta jest infrastruktura noclegowa i gastronomiczna, dostępne są liczne punkty oferujące usługi narciarskie.

Tereny narciarskie Zwardonia zgrupowane są w okolicy przejścia granicznego Myto i w pobliżu centrum wsi. Najdłuższe wyciągi położone są na stokach Dużego i Małego Rachowca, a za najtrudniejszy uchodzi stok Skalanka, który przeznaczony jest dla wytrawnych narciarzy. Dla słabiej jeżdżących warte polecenia są wyciągi Karlik, Karolinka i Orawcowa, których trasy są zdecydowanie łagodniejsze. W sezonie przy wyciągach Skalanka i Rachowiec mogą tworzyć się spore kolejki (do 20 min); przy pozostałych wyciągach kolejki są znacznie krótsze (do 10 min).

mapka
Galeria Zdjęć
Ośrodki:

top
top top top
stat